Czy płyn dezynfekcyjny jest szkodliwy?
30.jpg

Płyny dezynfekcyjne stosowane według zaleceń producenta i zgodnie z przeznaczeniem, nie stwarzają istotnego zagrożenia dla użytkowników. Jednak stosowane w nadmiernie lub po prostu niewłaściwie, mogą być nie tylko szkodliwe dla zdrowia, ale w skrajnych przypadkach, także śmiertelnie niebezpieczne. Dlatego:

 • Chroń oczy przed kontaktem z płynem lub żelem dezynfekcyjnym
 • Nie wdychaj oparów, środki te mogą zawierać toksyczne substancje lotne
 • Wybieraj właściwy płyn do właściwego celu (do rąk, do powierzchni, do narzędzi)
 • Pod żadnym pozorem nie spożywaj płynów do odkażania, to nie alkohol do picia
 • Alkohole takie jak metanol czy 1-propylen są szkodliwe i toksyczne
 • Zabezpieczaj preparaty przed dziećmi
 • Nie przechowuj, ani nie używaj w pobliżu źródeł wysokiego ciepła
 • Przed kupnem i zastosowaniem, zapoznaj się z etykietą lub kartą charakterystyki produktu
 • Stosuj tylko atestowane środki dezynfekcyjne od wiarygodnych dostawców lub producentów

Po co używać płynu do dezynfekcji

Płyn dezynfekcyjny jest wyrobem medycznym i produktem biobójczym. Określa to jego podstawowe przeznaczenie i cel jego stosowania, czyli odkażanie powierzchni, które prowadzi do zniszczenia drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak bakterie i wirusy. Stosowanie płynów dezynfekcyjnych wpływa na ograniczenie lub zahamowanie ich wzrostu, a także przerwanie transmisji wirusów i przenoszenie się bakterii. Dezynfekcja także istotnie ogranicza ryzyko zakażenia się poprzez wprowadzenie niechcianych drobnoustrojów do organizmu (pocieranie oczu, kontakt nieodkażonych dłoni z ustami, z jedzeniem itd.)

Płyn dezynfekcyjny stosuje się więc w konkretnym celu i w określonych okolicznościach. Wybór jest szeroki i nie ma jednego środka do dezynfekcji chemicznej, który byłby równie skuteczny w każdych okolicznościach. Specjalizacja ma tutaj istotną rolę do odegrania, a stawką jest efektywność i skuteczność likwidacji drobnoustrojów. Mamy więc do czynienia przede wszystkim z:

 • Płynami i żelami do dezynfekcji rąk - z uwagi na przeznaczenie, często z dodatkami i substancjami łagodzącymi i pielęgnującymi
 • Płynami do dezynfekcji powierzchni - zarówno małych i trudnych, jak i dużych oraz zróżnicowanych pod względem materiałów i powierzchni na jakich można je stosować
 • Płyny do dezynfekcji narzędzi i sprzętów - do zabiegów nieinwazyjnych lub inwazyjnych (w placówkach medycznych)
 • Płyny do dezynfekcji, które mogą lub nie mogą być stosowane do dezynfekcji przedmiotów i powierzchni mających kontakt z żywnością.

Uważaj na skórę i powierzchnie przedmiotów

Poza miejscami o wyraźnie podwyższonym ryzyku oraz wysokich wymaganiach higienicznych, powinien być stosowany z umiarem. Dotyczy to przede wszystkim aplikacji płynów dezynfekcyjnych na skórę, zwłaszcza dłoni. W przypadku używania płynów do dezynfekcji powierzchni i narzędzi, warto używać rękawic ochronnych, aby ograniczyć działanie tych zazwyczaj bardziej agresywnie działających substancji ze skórą dłoni.

Równie ważne są warunki w jaki płyn lub żel do dezynfekcji rąk jest używany. Dermatolodzy zwracają uwagę, iż niektóre składniki środków dezynfekcyjnych, w szczególności żeli hydroalkoholowych, poddane intensywnemu działaniu promieni słonecznych mogą prowadzić do poparzeń skóry. Taka sytuacja ma miejsce przede wszystkim na plaży i dotyczy osób o wrażliwej skórze oraz dzieci. Słońce i środek dezynfekcyjny to niebezpieczne połączenie.

Przykład poparzenia środkiem dezynfekcyjnym

Przykład poparzenia środkiem dezynfekcyjnym


Ze względu na skład i substancje czynne, niektóre płyny dezynfekcyjne mogą być także szkodliwe dla powierzchni, wręcz fizycznie je uszkadzając. Nie wszystkie powierzchnie bowiem dobrze znoszą traktowanie alkoholem, na przykład: pleksiglas, guma, skóra, niektóre skóry syntetyczne, szkło akrylowe, PCV. Taką informację często można znaleźć w tzw. karcie charakterystyki danego produktu lub w opisie na etykiecie. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek i szkód.

To są często toksyczne środki

Potencjalną szkodliwość płynów, ale także żeli dezynfekcyjnych, można upatrywać w ich składzie oraz substancjach czynnych. Stosunkowo najmniej kontrowersyjnym i powszechnie zalecanym do dezynfekcji alkoholem jest etanol, w wysokim, powyżej 60% stężeniu. Niestety, nie w każdych okolicznościach oferuje oczekiwaną skuteczność, stąd zwłaszcza w zastosowaniach profesjonalnych, skład środków dezynfekcyjnych opartych o alkohol jest różny.

Tradycyjne płyny dezynfekcyjne mogą zawierać jeden lub kilka rodzajów alkoholu, substancje chemiczne oraz inne aktywne składniki pomocnicze, łagodzące i nawilżające. Preparaty na bazie alkoholu składają się zazwyczaj, ale nie tylko, z 70-90% etanolu, izopropanolu, propanolu lub mieszaniny tych substancji. Skład preparatów powoduje, że mogą być szkodliwe w kontakcie ze skórą, z oczami i szczególnie niebezpieczne po spożyciu.

Szczególną ostrożność należy zachować zwłaszcza przy stosowaniu tańszych w produkcji produktów opartych o metanol oraz 1-propanol.

Metanol jest wysoce szkodliwy i drażniący dla skóry. Nie tylko powoduje uczucie dyskomfortu, ale przy długotrwałym stosowaniu, jest źródłem problemów dermatologicznych. I nie chodzi tu o spotykaną przy częstym stosowaniu suchość skóry dłoni, na co najczęściej narażeni są pracownicy, na przykład służb medycznych, ale o poważne zmiany i uszkodzenia skóry.

Płyn dezynfekcyjny to nie alkohol do spożycia

Wbrew pozorom, nie tak rzadką przyczyną szkodliwości płynów dezynfekcyjnych, jest ich świadome lub przypadkowe spożycie. Wypicie płynu dezynfekcyjnego nie służy zabiciu bakterii i wirusów, a do tego może skończyć się tragicznie. W większości przypadków ze względu na rodzaj alkoholu, dodatkowych substancji chemicznych i wysokiego ich stężenia, w żadnym przypadku nie da się obronić tezy, iż mogą być w jakichkolwiek okolicznościach spożywane, jako substytut alkoholu (etanolu). Najbardziej narażone są jednak małe dzieci, które przypadkowo mogą połknąć te produkty.

W przypadku wspomnianego już wcześniej metanolu, w przypadku dostania się go do organizmu drogą pokarmową, może być przyczyną poważnych zaburzeń i konsekwencji (utrata wzroku, uszkodzenie mięśnia sercowego, ostra niewydolność nerek). Wywołuje początkowo objawy jak w upojeniu alkoholem etylowym, ból głowy, mdłości, zaburzenia wzroku, utratę przytomności, drgawki, związane z kwasicą metaboliczną, przyspieszenie akcji i zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia tętniczego. Dawka 10 ml tej substancji może spowodować zgon.

Podczas pandemii COVID-19 w kwietniu 2020 roku, nie kto inny jak sam prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, zasugerował wstrzykiwanie do organizmu płynów dezynfekcyjnych celem wyeliminowania wirusa. Można by potraktować to jako żart, gdyby nie fakt, że nie był to odosobniony pomysł. Odzew i próby zastosowania takiej procedury, okazały się całkiem liczne. Ta teoria jest jednak błędna, przeczy naukowym faktom i jest skrajnie niebezpieczna. To zdecydowanie zły i bardzo szkodliwy pomysł.

Płyny dezynfekcyjne są łatwopalne

Płyny dezynfekcyjne należą do kategorii łatwopalnych środków chemicznych. Do tego łatwo się ulatniają, a ich opary bywają toksyczne i niebezpieczne oraz mogą podrażniać drogi oddechowe. Stosując je należy unikać ognia i dbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Preparaty zaleca się przechowywać w szczelnych pojemnikach, z dala od źródeł ciepła. W tym kontekście, preparaty dezynfekcyjne istotnie mogą być wysoce szkodliwe i pośrednio, w przypadku kontaktu z ogniem doprowadzić do trudnego w opanowaniu pożaru, doprowadzić do wysokich strat materialnych i sprowadzić niebezpieczeństwo na ludzi.

Zobacz, jak preparat dezynfekcyjny reaguje z ogniem. Zastosowany na dłonie, w takich okolicznościach może doprowadzić do poważnych poparzeń.


Nadmierne stosowanie może powodować globalne ryzyko

Szkodliwość płynów może wynikać także z ich nadmiernego stosowania, lecz w tym przypadku nie chodzi tylko o skórę dłoni, czy trwałość odkażanych powierzchni. W szerszym kontekście pojawiają się głosy, iż zbyt częste i intensywne dezynfekowanie może spowodować usunięcie nie tylko tych złych, ale i pożytecznych bakterii i wirusów, a co ważniejsze, może przyczynić się do uodpornienia się drobnoustrojów na ich działanie. Zachodzi tu analogia do zbyt częstego stosowania antybiotyków i uodparniania się bakterii na ich działanie oraz ryzyka powstawania szczepów superbakterii.

Ważne! Potencjalna szkodliwość płynów dezynfekcyjnych wynika z ich niewłaściwego użycia.

Wymienione wyżej okoliczności, wynikają jednak nie tyle z faktycznej szkodliwości płynów dezynfekcyjnych, ile z ich niewłaściwego lub nadmiernego zastosowania i użycia. W żadnym wypadku wskazane wyżej ryzyka nie powinny być argumentem do zaprzestania dezynfekcji. Przeciwnie, powinny skłonić do bardziej roztropnego i przemyślanego ich stosowania, a przede wszystkim zapoznania się z warunkami określonymi przez danego producenta.

Bądź świadomym konsumentem

Wszystkie atestowane wyroby i produkty medyczne powinny być wyposażone w tego typu informacje i muszą spełniać określone standardy i normy przewidziane przepisami prawa, oraz podlegają badaniom laboratoryjnym nie tylko samych producentów, lecz także publicznych, specjalnie do tego powołanych instytucji. W Polsce jest to na przykład Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Przed zakupem nawet małego płynu do dezynfekcji, a już zwłaszcza dla dzieci, warto przed decyzją zakupową upewnić się, że produkt jest atestowany, a producent i dostawca wiarygodni.

Źródła:

 1. https://www.cdc.gov/niosh/topics/disinfectant/default.html
 2. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P27600224401410431343241&...
 3. https://www.nytimes.com/2020/04/24/us/politics/trump-inject-disinfectant-bleach-coronavirus.html
 4. https://www.medonet.pl/koronawirus,dezynfekcja-moze-byc-szkodliwa--lepsze-jest-mycie-rak,artykul,42072265.html


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl