Co to jest dezynfekcja?
12.jpg

Dezynfekcja najczęściej przywołuje na myśl odkażanie skóry lub procedury w placówkach medycznych a ostatnio, walkę z pandemią koronawirusa. Kojarzy się więc z sytuacjami raczej wyjątkowymi, które nie zdarzają się często w codziennym życiu. Tymczasem dezynfekcja, jest i powinna być stosowana w wielu miejscach i okolicznościach. A do tego, często. Nie jest to procedura zarezerwowana wyłącznie dla służb medycznych. Ma zastosowanie we wszystkich miejscach, w których namnażają się niepożądane mikroorganizmy, takie jak bakterie, prątki, grzyby czy wirusy, które mogą mieć kontakt z człowiekiem.

Co to jest dezynfekcja?

Dezynfekcja to sposób postępowania w wyniku którego zniszczeniu ulegają bakterie, grzyby, prątki i wirusy. Przez "zniszczenie" należy rozumieć inaktywację formy wegetatywnej drobnoustrojów. Dezynfekcja dotyczy przede wszystkim przedmiotów i powierzchni użytkowych. Stosuje się ją wobec powierzchni (tych małych jak klamka czy stół, oraz dużych jak podłoga) oraz narzędzi i sprzętu (np. narzędzia stomatologiczne, aparatura medyczna ale także sprzęty kuchenne w gastronomii). Dezynfekcja skóry (nie tylko ludzkiej, na przykład weterynarz często odkaża rany naszych zwierząt), to już nieco inna odmiana tej procedury określana mianem antyseptyki.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dezynfekcja to nie to samo co sterylizacja. Sterylizacja bowiem, jest procesem bardziej agresywnym o bardziej niszczycielskich skutkach dla mikroorganizmów. Eliminuje nie tylko formy wegetatywne drobnoustrojów ale także ich formy przetrwalnikowe, co prowadzi do całkowitego wyjałowienia danej powierzchni. Jednakże, wyjaławianie nie zawsze jest konieczne i nie zawsze wskazane. Nie tylko drobnoustroje mogą nie przetrwać procesu sterylizacji ale przede wszystkim, zniszczeniu może ulec także przedmiot poddany sterylizacji.

Wyniki dezynfekcji zależą od:

  • rodzaju drobnoustroju,
  • zastosowanego środka dezynfekcyjnego,
  • środowiska w jakim przeprowadzana jest dezynfekcja

W zależności od przeznaczenia, stosuje się różne metody dezynfekcji.

Metody dezynfekcji i rola środków dezynfekcyjnych

Dezynfekcja przybiera różne formy. Stosuje się metody fizyczne (promieniowanie UV, para wodna), chemiczne (środki do dezynfekcji) i termiczne (np. autoklaw). Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, przeznaczenia, warunków środowiskowych. Do najpopularniejszych metod i możliwych do zastosowania także w warunkach domowych, należą:

  • Dezynfekcja termiczna, podczas której przy zastosowaniu wysokich temperatur powyżej 93C, np. stosując wrzątek lub parę wodną odkaża się odzież, naczynia lub wyposażenie sanitarne.
  • Dezynfekcja chemiczna. Zastosowanie płynów dezynfekujących jest właśnie jej przykładem. W zależności od okoliczności i potrzeb, stosuje się preparaty na bazie alkoholi, pochodnych fenolu, aldehydów czy chloru.

Dezynfekcja termiczna często nieświadomie stosowana jest przez nas na co dzień. Pranie pościeli czy bielizny w temperaturze ok. 90 stopni skutecznie eliminuje wiele rodzajów niepożądanych przez człowieka mikroorganizmów. Żelazko również zdaje egzamin. Coraz popularniejsze urządzenia z gorącą parą pod ciśnieniem, spełniają swoją rolę zwłaszcza w warunkach o przeciętnym standardzie higieny. Umożliwiają relatywnie tanim kosztem dezynfekcję na przykład dużych powierzchni takich jak podłoga. Jeśli jednak nie dysponujemy profesjonalnymi rozwiązaniami, ich skuteczność i pola zastosowania są mocno ograniczone.

Żelazkiem nie odkazimy narzędzi, nie upierzemy sprzętu, a parą nie dotrzemy skutecznie do małych zakamarków. Przy zastosowaniach profesjonalnych, na przykład w gabinetach zabiegowych czy salonach kosmetycznych, często wykorzystywanym urządzeniem do dezynfekcji termicznej, jest autoklaw, który dzięki wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, nie tylko dezynfekuje ale po prostu sterylizuje przedmioty poddane jego działaniu.

Zdecydowanie najbardziej rozpowszechnioną formą dezynfekcji, jest metoda chemiczna, zwłaszcza poza środowiskiem medycznym. Nieocenioną rolę mają w tym obszarze profesjonalne środki w postaci płynów oraz żeli do dezynfekcji. Choć spektrum substancji czynnych stosowanych w tym rodzaju dezynfekcji jest szerokie, do powszechnego użycia zaleca się stosowanie preparatów na bazie alkoholu etylowego o stężeniu powyżej 65%. Takie też jest oficjalne stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W praktyce skład ten jest często wzbogacany od inne substancje czynne i w zależności od przeznaczenia także o substancje łagodzące (zapach, niepożądane efekty) i pielęgnacyjne (np. płyny dezynfekcyjne do rąk).

W naszym sklepie większość produktów także oparta jest na alkoholu etylowym o stężeniu powyżej 70%, często z dodatkiem alkoholu izopropylowego. Niektórzy producenci dodają także substancji natłuszczających w celu dodatkowej ochrony dłoni przed wysuszającym działaniem alkoholu i takie produkty polecamy naszym Klientom. Dotyczy to zwłaszcza produktów często używanych, na przykład w placówkach medycznych, takich jak Alpinus Sterillhand.

Skuteczność dezynfekcji

Dezynfekcja nie zawsze jest tak skuteczna jak sterylizacja czy działania antyseptyczne. Należy zatem wiedzieć, w jakim celu jest stosowana i przeciw jakim drobnoustrojom oraz w jakich warunkach i okolicznościach.

Bezpośredni wpływ na efektywność dezynfekcji mają:

  • Rodzaj drobnoustroju, czyli gatunek, liczba, aktywność.
  • Zastosowany środek dezynfekcyjny, zwłaszcza jego właściwości chemiczne i fizyczne, substancje czynne, stężenie, czas działania.
  • Środowisko w jakim przeprowadzana jest dezynfekcja, przez co należy rozumieć temperaturę (najlepiej przeprowadzać procedurę w temperaturze pokojowej ok. 20 stopni), wilgotności, pH, obecność materii organicznej.

Na część potencjalnych wątpliwości co do skuteczności naszych działań w obszarze dezynfekcji, może nam odpowiedzieć lektura tzw. Kart charakterystyki produktów biobójczych, czyli płynów dezynfekcyjnych. Często już na etykiecie produktu można znaleźć najważniejsze informacje co do rodzaju drobnoustrojów wobec których środek jest skuteczny, czas działania oraz instrukcja jego prawidłowej aplikacji. Co do zasady, ze względu na potencjalną szkodliwość niewłaściwego użycia tego typu środków chemicznych, należy bezwzględnie stosować się do instrukcji ich użycia.

Dezynfekcja rąk oraz powierzchni

Należy zdawać sobie sprawę, że dezynfekcja rąk i powierzchni, to nie to samo. Niewłaściwe wykorzystanie danego płynu może prowadzić do niepotrzebnych problemów medycznych. Charakterystyka płynów dezynfekcyjnych do powierzchni często się różni od tych, które mogą być stosowane w higienie i dezynfekcji rąk. Choćby dlatego, że w przypadku niektórych powierzchni można stosować bardziej aktywne środki, które w kontakcie ze skórą mogą powodować niepożądane efekty i podrażnienia.

Źródła:

  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Dezynfekcja
  2. https://www.who.int/news-room/q-a-detail/coronavirus-disease-covid-19-cleaning-and-disinfecting-surf...
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl