Jak skutecznie dezynfekować ręce, co musisz wiedzieć
34.jpg

W skrócie: Dezynfekcja rąk była i pozostaje jedną z najprostszych i najskuteczniejszych metod ochrony przed chorobami zakaźnymi i ich rozprzestrzenianiem się. Kluczem do właściwej higieny i dezynfekcji jest trzymanie się procedury, którą z czasem przekształcimy w nawyk. Oto co musisz wiedzieć. 

Zanim zdezynfekujesz, umyj ręce

Używając środka do dezynfekcji rąk na zabrudzone dłonie, skutecznie ograniczasz działanie preparatu i dajesz szanse przeżycia drobnoustrojom, których właśnie chciałeś się pozbyć. Zarówno wirusy, jak i bakterie mogą zagnieździć się pod zabrudzeniami i przetrwać dezynfekcję. Płyny i żele dezynfekcyjne do rąk w założeniu odkażają, a nie myją. To dwie zupełnie różne kwestie, których nie należy mylić.

Aby właściwie umyć ręce potrzebujesz odrobiny czasu, ciepłej wody i mydła. Po co w ogóle o tym przypominać? O ile w zaciszu własnego mieszkania, w komfortowych warunkach potrafimy i nawet lubimy dokładnie umyć ręce, to jednak w miejscach publicznych, czy w pracy, bywa z tym naprawdę różnie.

Wystarczy podejrzeć co się dzieje w łazienkach galerii handlowych, w których mycie rąk przypomina zamoczenie za karę dłoni w wodzie, szybki chwyt za ręcznik papierowy i błyskawiczną ewakuację z łazienki. Większość pewnie myśli: „I tak umyję w domu”. Jednak w między czasie kilkadziesiąt razy dotkniemy twarzy, dotkniemy innych osób i przedmiotów, a może także i jedzenia, w sumie, wciąż zabrudzonymi dłońmi.

Już podstawowa higiena i mycie rąk, ogranicza ryzyko zakażenia, a podstawowe mycie rąk może zmniejszyć epizody choroby biegunkowej o około 30%, a ryzyko infekcji dróg oddechowych o 16%.

Myj ręce prawidłowo

 1. Poświęć tej czynności ok. 30 sekund, dasz radę.
 2. Opłucz dłonie ciepłą wodą i najlepiej potrzyj pod nią ręce.
 3. Następnie nanieś mydło i rozprowadź je równomiernie na obu dłoniach, także na ich wierzchu.
 4. Pamiętaj o przestrzeniach między palcami i paznokciach.
 5. Choć nie jesteś chirurgiem przygotowującym się do zabiegu, warto także namydlić nadgarstki. (Chirurg umyje ręce aż do łokci).
 6. Dokładnie opłucz ręce pod strumieniem ciepłej wody.
 7. Wytrzyj je regularnie pranym ręcznikiem, a poza domem, ręcznikiem jednorazowym.

Poniżej ilustracja jak możesz rozprowadzić mydło/dezynfekant na dłoniach.

Prawidłowe namydlanie/dezynfekowanie dłoni
Prawidłowe namydlanie/dezynfekowanie dłoni

Jesteś gotowy/gotowa do skutecznej dezynfekcji rąk.

Odkażaj płynem do dezynfekcji rąk

Szacuje się, że na centymetrze kwadratowym skóry dłoni żyje około 1500 bakterii. Obszary takie jak paznokcie i między palcami często zawierają ich jeszcze więcej. Nie wszystkie drobnoustroje są dla nas pożyteczne, zaś wystarczy jeden szkodliwy, aby narobić nam sporych kłopotów.

Tradycyjne środki dezynfekcyjne efekt grzybobójczy, bakteriobójczy (np. salmonella, gronkowiec), prątkobójczy (np. gruźlica) i wirusobójczy (np. grypa, HBV, HIV, Covid-19, polio) uzyskują dzięki zastosowaniu wysokiego stężenia alkoholu jako substancji czynnej. Zazwyczaj jest to stosunkowo bezpieczny etanol w stężeniu powyżej 70%. Jeśli to możliwe, używaj preparatu przeznaczonego właśnie do tego celu, czyli do rąk. Preparaty od renomowanych producentów, są przebadane dermatologicznie i często posiadają dodatki w postaci substancji łagodzących i pielęgnujących.

Inne płyny dezynfekcyjne, na przykład do powierzchni, też zadziałają, ale mogą być niebezpieczne dla naszej skóry. Mogą mieć bardziej agresywne składniki lub bardzo wysokie stężenie. Często są także tańsze od płynów do dezynfekcji rąk, co kusi potencjalną oszczędnością. Jednak w tej kwestii, nie warto być sknerusem. Może się okazać, że więcej wydamy na wizytę u dermatologa, czy kremy i maści.

Proces dezynfekowania może nieco się różnić w zależności od celu (higieniczna lub chirurgiczna dezynfekcja), producenta i danego produktu do odkażania rąk. Zazwyczaj chodzi tu o czas ekspozycji środka na skórze rąk, potrzebny do efektywnej inaktywacji wirusów i bakterii. Zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta na etykiecie.

Kiedy mamy już umyte, czyste ręce, możemy je skutecznie zdezynfekować, niemal powtarzając proces mycia rąk. Tym razem jednak zamiast wody i mydła, użyjemy wyłącznie płynu lub żelu do dezynfekcji rąk.

Prawidłowa higieniczna dezynfekcja rąk

 1. Poświęć tej czynności ponad 30 sekund, razem z myciem rąk to nieco ponad minuta Twojego życia. Substancja czynna musi mieć czas, aby zadziałać. (W przypadku popularnego płynu do dezynfekcji rąk Sterillhand, działanie wirusobójcze następuje po 15 sekundach, a działanie na prątki gruźlicy po 30 sekundach). Słowem, nie spiesz się.
 2. Nanieś 3 ml płynu lub żelu na skórę i równomiernie go rozprowadź, na obu dłoniach, także na ich wierzchu. Możesz użyć do tego celu pompki, spryskiwacza, atomizera lub sprayu. Środki do dezynfekcji rąk często są w nie wyposażone. (Skąd niby mamy wiedzieć ile to jest 3 mililitry?)
 3. Pamiętaj o przestrzeniach między palcami i paznokciach.
 4. Nie jesteś chirurgiem, więc natrzyj płynem także nadgarstki.
 5. Nie spłukuj, nie wycieraj! Odczekaj aż preparat sam się ulotni. Dzięki temu będzie miał czas efektywnie zadziałać, a także zapewnić ochronę na dłużej, zwykle do 3 godzin. Dlatego też, co dotyczy zwłaszcza kobiet, postaraj się powstrzymać z nałożeniem kremu nawilżającego od razu po dezynfekcji.

Na co uważać

Środki dezynfekcyjne przeznaczone są do odkażania nieuszkodzonej i niezmienionej chorobowo skóry. Jeśli masz zmiany skórne, alergię, poparzenia, należy poszukać innego preparatu i formy dezynfekcji. Można bowiem pogorszyć stan skóry, nie wspominając o dolegliwościach bólowych, pieczeniu, swędzeniu itd.

Nie przeprowadzaj dezynfekcji w pobliżu źródeł ognia. Wydaje się to oczywiste, ale zaskakująco wiele osób potrafi tuż po dezynfekcji sięgnąć po zapalniczkę i papierosa. Preparaty dezynfekcyjne należą do kategorii produktów łatwopalnych i substancji lotnych. Skutki mogą być opłakane, poparzenia bolesne, a wizyta u dermatologa nieunikniona. Szczególną ostrożność należy zachować używając sprayu lub atomizera.

Płyny i żele dezynfekcyjne niewłaściwie użyte mogą być szkodliwe, dlatego należy je stosować z rozwagą.

Ręce myj często, dezynfekuj z rozsądnie

Dezynfekcja jest zazwyczaj sposobem na ochronę i zapobieganie transmisji chorób zakaźnych w okolicznościach podwyższonego ryzyka. Jakie to sytuacje? Od tak oczywistych jak dezynfekcja rąk po wizycie w oddziale zakaźnym szpitala, spędzenie czasu w towarzystwie chorych, w domu, w pracy, po przebywanie w tłumie oraz miejscach publicznych w czasach pandemii, sezonu grypy, poczynając od dworców, portów lotniczych w czasie podróży, na galeriach handlowych kończąc.

Zatem o ile nie pracujemy w placówce medycznej lub w miejscu, w którym faktycznie, ryzyko transmisji niepożądanych bakterii i wirusów jest istotnie podwyższone, dezynfekować będziemy regularnie, ale nie za często. Siedząc przez weekend w domu, nie ma potrzeby dezynfekować rąk po wizycie w łazience czy sprzątaniu mieszkania (o ile nie mamy chorego współlokatora).

Czy można dezynfekować nie myjąc rąk

Zasadniczo, co już na początku zostało podkreślone, to nie najlepszy pomysł. Przy założeniu jednak, iż jesteśmy świadomi ograniczonej skuteczności takiego zabiegu, są okoliczności, które uzasadniają użycie płynu dezynfekcyjnego bez uprzedniego oczyszczenia dłoni. Zwykle ma to miejsce w czasie podróży lub w miejscach i sytuacjach, kiedy nie mamy dostępu do łazienki, cieplej wody i mydła. Wbrew pozorom, to się nawet często zdarza. Wówczas, poręczny mały spray z płynem dezynfekcyjnym do rąk, właściwie zastosowany zgodnie z procedurą higienicznej dezynfekcji rąk, świetnie się sprawdzi. Z pewnością zwiększy naszą ochronę oraz poprawi komfort i samopoczucie.

Teraz już wiesz, jak skutecznie dezynfekować ręce. Jak się do tego przygotować i jak przebiega proces higienicznej dezynfekcji rąk. Pozostaje tylko wybrać odpowiedni preparat, na wszelkiw wypadek zapoznać się z etykietą produktu i stosować się do wymienionych wyżej zasad.

Źródła:

 1. https://esilver.com.pl/ile-zarazkow-maja-twoje-rece-n-176.html
 2. https://www.gov.pl/web/gis/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece
 3. https://zdrowie.wprost.pl/doniesienia-naukowe/10138369/bakterie-a-uscisk-dloni-brak-higieny.html
 4. https://domlekarski.pl/mycie-rak-a-dezynfekcja-w-czasach-zarazy/
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl