Szukaj

Poradnik

Zadbaj o skuteczną dezynfekcję

   

    

Wszystko o płynach dezynfekcyjnych

Dobieraj płyn do problemu jaki chcesz rozwiązać (zakres działania)

Jedne płyny są bardziej skuteczne w walce z bakteriami (właściwości bakteriobójcze), ale słabsze w walce z wirusami, inne zaś świetnie radzą sobie z szerokim spektrum wirusów (właściwości wirusobójcze). Zatem podstawowa rada to zapoznanie się z etykietą lub kartą produktu przed zakupem, stosownie do potrzeb.

Boryszew ERG CleanSkin+ 5L
Zakres działania

Płyn dezynfekcyjny do rąk, powierzchni czy dwa w jednym?

Masz do wyboru:

  • Płyny dezynfekcyjne do rąk
  • Płyny dezynfekcyjne do powierzchni
  • Płyny dezynfekcyjne do rąk oraz powierzchni
  • Specjalistyczne płyny do dezynfekcji narzędzi

Prawidłowo oznaczone płyny i środki dezynfekcyjne są opisane na etykietach zarówno w kontekście składu, jak i pola zastosowań. Nieco inną charakterystykę ma płyn przeznaczony wyłącznie do dezynfekcji rąk, inną płyn do dezynfekcji powierzchni i pomieszczeń, a jeszcze inną do obu tych rzeczy w jednym produkcie.

Płyny dezynfekcyjne do rąk

Do dezynfekcji i higieny rąk najlepiej wybierać produkty z dodatkiem składników łagodzących i nawilżających, takich jak gliceryna. Przy długotrwałym stosowaniu płynu dezynfekcyjnego, skóra dłoni szybciej zacznie odczuwać skutki częstej dezynfekcji. Wysusza się, u osób wrażliwych mogą pojawić się niepożądane zmiany skórne. Dlatego warto zainwestować w wysokiej jakości płyn, przeznaczony właśnie do tego celu.

Przykładem takiego produktu jest seria płynów dezynfekcyjnych Alpinus Sterillhand.

Płyny dezynfekcyjne do powierzchni

Do dezynfekcji powierzchni, można wybierać bardziej agresywne środki, jednak z tym zastrzeżeniem, że nie każdy materiał dobrze zniesie dezynfekcję takim środkiem. Zwłaszcza w zastosowaniach domowych, warto przeprowadzić małą próbę na fragmencie powierzchni, którą zamierzamy zdezynfekować. 

Dezynfekcja powierzchni obejmuje przede wszystkim przedmioty w otoczeniu z którymi stykamy się na co dzień i które często dotykamy na przykład klamki w drzwiach. Biorąc pod uwagę, że bakterie i wirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach przez długi czas, dezynfekcja powierzchni ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu higieny i walce z zakażeniami.

Przykładem takiego produktu jest seria płynów dezynfekcyjnych Mediseptol H oraz Alpinus Sterill. Dobrze sprawdza się w tym zakresie także Środek do dezynfekcji, na bazie 70% alkoholu skażonego (w tym wypadku "skażony" ma pozytywne znaczenie i taki właśnie alkohol jest skuteczny), którego producent także wskazuje, iż można używać go do dezynfekcji rąk.

Płyny dezynfekcyjne do rąk oraz powierzchni

Niektórzy producenci oferują preparaty, spełniające skutecznie swoje zadanie w obu obszarach choć komfort ich używania w zależności od produktu może znacząco się różnić, zwłaszcza w zastosowaniu ich do dezynfekcji rąk.

Przykładem takiego produktu jest seria płynów dezynfekcyjnych Boryszew ERG CleanSkin.

Czy data przydatności płynu dezynfekcyjnego ma znaczenie?

Ma i jest jedną z najczęściej ignorowanych i niezauważanych przez konsumentów informacji. Tymczasem ma ogromne znaczenie. Z czasem preparaty tracą swoje właściwości i nierzadko deklarowana 99,99% skuteczność, z czasem traci na prawdziwości.

W przypadku częstego stosowania płynu dezynfekcyjnego termin 12 miesięcy jest wystarczający. Jednak, kiedy z płynu korzystamy sporadycznie lub nie zużywamy całego, warto wybrać ten z dłuższym terminem przydatności, np. 36 miesięcy.

Ważne, aby przechowywać zgodnie z zaleceniami.

Boryszew ERG CleanSkin+ 5L
Data przydatności: 36 miesięcy od daty produkcji

Sposób użycia płynu dezynfekcyjnego

Nie każdy środek działa tak samo i w tym samym czasie. Czasami wystarczy wcierać płyn w dłonie przez co najmniej 30 sekund albo spryskać powierzchnie i odczekać chwilę. Kiedy indziej można przetrzeć powierzchnię nasączonym ręcznikiem papierowym, aby uzyskać zamierzony efekt. Wszystko zależy od środka, jego stężenia, celu i właściwego zastosowania. Należy przestrzegać zaleceń producenta.

Warto dodać, iż dezynfekcja to nie tylko kwestia płynu, ale także całej procedury dezynfekcji. Na przykład korzystanie z tych samych ścierek może przynieść więcej szkody niż pożytku i wręcz ułatwić bakteriom i wirusom rozprzestrzenianie się. Zalecane jest więc stosowanie się do ogólnych zaleceń higieny, ale także stosowanie dodatkowych środków, jak właśnie ręczniki papierowe, które raz zużyte, lądują w koszu.

Skład i stężenie preparatu do dezynfekcji

O ile skład wynika z pól zastosowań i najczęściej jest to alkohol etylowy, izopropylowy, benzylowy lub ich mieszanka, o tyle z praktycznego punktu widzenia, wartości stężenia płynów mają bardzo praktyczne znaczenie i bardzo konkretne konsekwencje.

Większość płynów dezynfekcyjnych w powszechnym użyciu to roztwory a nie koncentraty, które należy rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach. Ale nawet pośród roztworów można znaleźć te bardziej i mniej agresywne. Nie tylko mogą różnie działać na bakterie i wirusy, ale przede wszystkim mogą spowodować oparzenia, suchość skóry albo uszkodzić materiały i powierzchnie. Rozwaga w użyciu środków dezynfekcyjnych jest więc wskazana.

Czym jest dezynfekcja?

Dezynfekcja jest realizowana na różne sposoby i jest pojęciem szerokim. Zasadniczym celem dezynfekcji jest jednak usunięcie drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych, czyli odkażanie zarówno powierzchni użytkowych, przedmiotów oraz rąk i dłoni.

Warto wiedzieć, że dezynfekcja to nie to samo co sterylizacja, w wyniku której niszczone są wszystkie formy drobnoustrojów i która prowadzi do całkowitego wyjałowienia danej powierzchni.  

Płyny dezynfekcyjne, a dezynfekcja

Dezynfekcja przybiera różne formy. Zależy od konkretnej sytuacji i warunków środowiskowych i może być realizowana na kilka sposobów.

  • Dezynfekcja termiczna, podczas której przy zastosowaniu wysokich temperatur powyżej 93C, np. stosując wrzątek lub parę wodną odkaża się odzież, naczynia lub wyposażenie sanitarne.
  • Dezynfekcja chemiczna. Zastosowanie płynów dezynfekujących jest właśnie jej przykładem. W zależności od okoliczności i potrzeb, stosuje się preparaty na bazie alkoholi, pochodnych fenolu, aldehydów czy chloru.

Większość produktów w naszym sklepie przeznaczonych do dezynfekcji rąk oparta jest na alkoholu etylowym o stężeniu powyżej 70%, często z dodatkiem alkoholu izopropylowego. Niektórzy producenci dodają także substancji natłuszczających w celu dodatkowej ochrony dłoni przed wysuszającym działaniem alkoholu.

Dotyczy to zwłaszcza produktów często używanych, na przykład w placówkach medycznych, takich jak Alpinus Sterillhand.

Skuteczność dezynfekcji

Dezynfekcja nie zawsze jest tak skuteczna jak sterylizacja czy działania antyseptyczne. Należy zatem wiedzieć, w jakim celu jest stosowana i przeciw jakim drobnoustrojom oraz w jakich warunkach i okolicznościach. 

Temperatura, wilgotność, pH mają bezpośredni wpływ na końcowy wynik. Gatunek, środowisko życia bakterii, grzybów i wirusów także. W przypadku płynów dezynfekcyjnych, warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych produktów oraz z ich składem i bezwzględnie stosować sie do instrukcji ich użycia.  

Dezynfekcja rąk oraz powierzchni

Należy zdawać sobie sprawę, że dezynfekcja rąk i powierzchni, to nie to samo. Niewłaściwe wykorzystanie danego płynu może prowadzić do niepotrzebnych problemów medycznych. 

Charakterystyka płynów dezynfekcyjnych do powierzchni często się różni od tych, które mogą być stosowane w higienie i dezynfekcji rąk. Choćby dlatego, że w przypadku niektórych powierzchni można stosować bardziej aktywne środki, które w kontakcie ze skórą mogą powodować niepożądane efekty i podrażnienia. 

Dlaczego dezynfekcja jest ważna?

Wydaje się całkiem zrozumiałe, że w placówkach medycznych jest to konieczność z uwagi na dobro pacjenta i bezpieczeństwo personelu medycznego. Jest to jednak również krytyczny aspekt w przemyśle spożywczym. Dzięki właściwym praktykom, higienie i odpowiedniej dezynfekcji można uniknąć zakażeń i chorób. Niewiele osób jednak na co dzień zdaje sobie sprawę, że jest to także ważne w codziennym życiu.

W wersji minimum chodzi o dokładne i częste mycie rąk, a w sytuacji na przykład podwyższonego ryzyka czy pandemii wirusa, jest to wręcz sprawa krytyczna i wymaga stosowania odpowiednio przygotowanych preparatów. 

Interakcje międzyludzkie sprawiają, że drobnoustroje łatwo przenoszą się z człowieka na człowieka, zwłaszcza poprzez kontakt fizyczny, przedmioty i powierzchnie oraz drogą kropelkową. Nasze dłonie są przy tym szczególnie narażone, gdyż są doskonałym i wręcz wymarzonym nośnikiem dla drobnoustrojów.

Nie bez przyczyny, Światowa Organizacja Zdrowia wprost pisze, kiedy należy myć ręce. Czyli kiedy? Zawsze po powrocie do domu, po wizycie w toalecie, przed, po oraz w trakcie przygotowywania posiłków, po kichnięciu, kaszlu - gdy zakrywamy nos i usta dłonią. Kiedy natomiast ręce są brudne, powstrzymajmy się od dotykania twarzy - oczu, ust i nosa.
  

Jak poprawnie myć i dezynfekować ręce?

Przede wszystkim należy myć ręce często i dokładnie, zwłaszcza po kontakcie z materiałem zakaźnym. Należy zdejmować biżuterię, zegarek oraz myć ręce aż za nadgarstek, w szczególnych sytuacjach do wysokości łokci. Czynność tą należy wykonywać co najmniej przez 30 sekund. Z kolei użycie płynu dezynfekującego choć wydaje się prostsze, również wymaga skrupulatności i dokładności i zazwyczaj polega na wcieraniu ok. 3ml danego preparatu w skórę przez minimum 30 sekund. Precyzyjnie wyjaśnia to grafika Państwowej Inspekcji Sanitarnej tutaj.

Zasady dezynfekcji

Używaj środków do dezynfekcji rąk, zawierających co najmniej 60% alkoholu. Przed dezynfekcją, w miarę możliwości, zdejmij biżuterię oraz umyj dokładnie ręce używając mydła i ciepłej wody przez ok. 30 sekund. Rozprowadzaj preparaty równomiernie na całej powierzchni dłoni i nadgarstków, także w miejscach trudno dostępnych, między palcami i w zagłębieniach dłoni. Odczekaj do wyschnięcia preparatu na dłoniach.
  

Co w sytuacji, gdy nie ma płynów do dezynfekcji rąk?

W szczególnych okolicznościach, na przykład podczas pandemii, kiedy środki dezynfekujące są trudno dostępne, płyn dezynfekujący można stworzyć samodzielnie. Należy jednak ściśle przestrzegać proporcji oraz instrukcji. Taką recepturę na bazie spirytusu, wody destylowanej, wody utlenionej gliceryny podaje na przykład Światowa Organizacja Zdrowia. Jeśli chcesz wiedzieć jak samodzielnie sporządzić taki preparat, więcej informacji znajdziesz tutaj (materiał w języku angielskim).

 

 

Koszyk

Twój koszyk jest pusty.

Dokonaj swoich pierwszych zakupów